Policia e Tiranës ka a rrestuar dy persona të cilët i kishin vendosur një gj obë një shtetasi dhe kishin lënë takim me të për të tërhequr shumën e parave. Në një njoftim për mediat, Policia bën me dije se shtetasit N. F. 37 vjeç, E. L. 43 vjeç, në bashkëpunim me njëri tjetrin, i kishin vënë gj obë një shtetasi dhe kishin lënë vendtakimi për të marrë paratë.

“Në momentin e ndalimit të mjetit nga Policia, mjet i pajisur me fenelina dhe sirenë policie, këta shtetas u kanë dhënë gjeneralitete të tjera shërbimeve të Policisë, por pasi janë shoqëruar në ambientet e Policisë dhe pas verifikimeve të kryera rezultoi se të dy këta shtetas ishin të shpallur në kërkim”, thuhet më tej në njoftim.

NJOFTIMI I PLOTË

Finalizohet operacioni policor “TAKIMI”. Operacioni nga Komisariati i Policisë Nr. 2, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë. I vendosën gj obë 21 mijë euro një shtetasi dhe lanë vendtakim për të marrë paratë, por p rangosen nga Policia. Vihet në pr anga një 43-vjeçar, me masë sigurie “A rrest shtëpie”, person i dy shuar për veprimtari k riminale në Itali si dhe një 37-vjeçar, person i sh pallur në kërkim disa ditë më parë nga Komisariati i Policisë Nr. 2.

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale një automjet i pajisur me fenelina e sirenë policie, 2 karta italiane të f alsifikuara dhe një patentë e fa lsifikuar, të cilat i përdorte personi në kë rkim ndërkombëtar, si dhe një sasi parash.

Specialistët për hetimin e k rimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2, pas informacioneve të marra se dy shtetas i kishin vënë gj obë për dhënie parash një shtetasi dhe kishin lënë vendtakim për të marrë paratë, kanë organizuar punën dhe në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë, duke përdorur edhe metodat proaktive, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “TAKIMI”.

Si rezultat i operacionit, në afërsi të Fushës së Aviacionit, është bërë i mundur bllokimi i automjetit me të cilin qarkullonin dy shtetasit e dy shuar N. F. alias A. T., 37 vjeç, banues në Durrës, i sh pallur në kërkim policor nga Komisariati i Policisë Nr. 2 dhe E. L. alias G. G., 43 vjeç, banues në Tiranë, i kërkuar në Itali, pasi Gjykata e Milanos ka lëshuar urdhër-arresti, për kryerjen e veprave penale “Bashkëpunim k riminal, me qëllim t rafik d roge”.

Ndaj shtetasit G. G., i cili ishte me masë sigurie “Arrest shtëpie” kanë nisur procedurat nga drejtësia shqiptare për njësim vendimi.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri tjetrin, i kishin vënë gjobë një shtetasi dhe kishin lënë vendtakimi për të marrë paratë. Në momentin e ndalimit të mjetit nga Policia, mjet i pajisur me fenelina dhe sirenë policie, këta shtetas u kanë dhënë gjeneralitete të tjera shërbimeve të Policisë, por pasi janë shoqëruar në ambientet e Policisë dhe pas verifikimeve të kryera rezultoi se të dy këta shtetas ishin të shpallur në kërkim.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit E. L. alias G. G., 43 vjeç, banues në Tiranë, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një patentë të fa lsifikuar, dy karta italiane të fa lsifikuara, të cilat i përdorte ky shtetas për t’iu shmangur identifikimit nga Policia, si dhe një sasi parash.

Në përfundim të veprimeve u bë a rrestimi në f lagrancë i shtetasve: N. F. alias A. T., 37 vjeç, lindur në Kuçovë dhe banues në Durrës, për veprat penale “Sht rëngimi me anë të ka nosjes ose dh unës për dhënien e pasurisë, në bashkëpunim”, “Pë rndjekja”, “Ka nosja”, “Vetëgjy qësia” dhe “Mbajtja pa të drejtë e uniformës”. E. L. alias G. G.(V.), 43 vjeç, lindur në Tepelenë dhe banues ne Tiranë, për veprat penale “Sh trëngimi me anë të k anosjes ose dhu nës për dhënien e pasurisë, në bashkëpunim”, “Pë rndjekja”, “Kan osja”, “Vetëgjyqësia”, “Largimi i të bu rgos urit nga vendi i qëndrimit” dhe “Fa lsifikimi i dokumenteve”. Materialet e grumbulluara iu dërguan Prokurorisë se Rrethit Gjyqësor Tiranë, në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur, për veprime të mëtejshme.

Loading...

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here