Merret vendimi ‘Bombë’ për Mjekun Edvin Prifti. “E bënë kurban”, e kapën me presh në duar

 

Gjykata e Posaçme I ka dhënë sërish goditje mjekut të njohur Edvin Prifti, duke I rrëzuar kërkesën për ndryshim të masë së sigurisë “Pezullim nga detyra”.

Ishshefi i repartit të Kardiokirurgjisë, po hetohet nga SPAK nën dyshimet se ka abuzuar me tenderat në qendrën Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’, çka ka gjasa të zgjerojë rrethin e bluzave të bardha apo zyrtarëve të tjerë të përfshirë ne veprimtari kriminale.

Kardiokirurgu është nën hetim prej muajsh, për korrupsion e pastrim parash, pasi ra në rrjetën e përgjimeve teksa prokuroria hetonte rastet e korrupsionit në gjykatën e Krujës, ku sekretarja e këtij institucioni fliste për ryshfet për operacionin e nënës.

Mjeku u pezullua fillimisht nga ushtrimi i profesionit, por gjatë kontrollit në shtëpi e zyrë iu gjetën gjysmë milioni euro, prej nga u ngritën dyshime edhe për vepra të tjera penale. Në vazhdim, prokurorët specialë këqyrën telefonin e Priftit, kompjuterin e punës dhe një lap top, ku zbuluan të dhëna të reja që i orientuan prokurorët specialë të hedhin sytë nga tenderat. Lidhu me këtë fakt, Prokuroria ka zgjatur me 6 muaj hetimet për kardiokirurgun.

Share:

Author: comrdanews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *