Vizita e Merkel jehonë në mediat gjermane: Shqipëria dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk bashkohen me BE-në gjysmën e…

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë dhe Beograd pati jehonë të madhe edhe në mediat ndërkombëtare. Kjo jo vetëm për faktin se ishte vizita e fundit e Merkel si kancelare e Gjermanisë por edhe për Ballkanin Perëndimor dhe procesin e integrimit në Bashkimin Europian. Në një artikull nga “Der Tagespieggel” thuhet se asnjë nga vendet e Ballkanit Perëndimor nuk ka të ngjarë të bashkohet me BE -në në gjysmën e parë të kësaj dekade. Më tej thuhet se pranimi i Ballkanit Perëndimor nuk është një çështje e preferuar as për shumë qeveri në BE.

Artikulli nga “Der Tagespieggel”

Në fillim të pandemisë, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pajisje mbrojtëse kundër koronës të marra nga Kina në një shkallë të madhe. Kur maskat, dorezat mbrojtëse dhe ventilatorët mbërritën në Beograd, Vuçiç puthi flamurin kinez. Në atë kohë, gjesti propagandistik i presidentit i drejtohej kryesisht BE -së: nëse ishte e nevojshme, sinjali ishte se Serbia mund të përballojë pa ndihmën e Brukselit.

Serbia është një nga gjashtë vendet në Ballkanin Perëndimor që kanë perspektivën e pranimit në BE. Vuçiç tani është takuar në Beograd me kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila, në turneun e saj lamtumirës në rajon, riafirmoi interesin gjeostrategjik të BE -së për pranimin e gjashtë vendeve. Një takim i Kancelares në kryeqytetin shqiptar Tiranë me krerët e qeverive të të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor është planifikuar për këtë të martë. Problemi i vetëm është: Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova deri më tani kanë bërë shumë pak për të punuar në agjendën e reformave. Rezultati: asnjë nga vendet nuk ka të ngjarë të bashkohet me BE -në në gjysmën e parë të kësaj dekade.

Anasjelltas, pranimi i Ballkanit Perëndimor nuk është një çështje zemre e preferuar as për shumë qeveri në BE: Bullgaria po bllokon fillimin e vonuar të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi historinë e tyre të përbashkët. Presidenti francez Emmanuel Macron gjithashtu i rezistoi hapjes së negociatave me Shqipërinë për një kohë të gjatë. Dhe lodhja nga zgjerimi është gjithashtu shumë e theksuar në mesin e anëtarëve të BE Danimarkës dhe Holandës.

Rritja e ndikimit të Kinës, Rusisë dhe Turqisë
Për t’i bërë gjërat më keq, përpjekjet për t’i sjellë vendet e Ballkanit Perëndimor më pranë kanë qenë prej kohësh nën radarin e publikut evropian. Është e vërtetë që Merkel së pari organizoi një konferencë për shtetet e Ballkanit Perëndimor në Kancelari në 2014. Por çështje të tjera dominuan axhendën e BE në vitet në vijim: së pari kriza e refugjatëve, pastaj Brexit dhe më në fund pandemia. Komuniteti ishte shumë i preokupuar me veten për të reflektuar seriozisht mbi rolin e tij në rajon, të cilin Merkel e risolli në plan të parë në fund të mandatit të saj në detyrë.

Vizita e Kancelares në Beograd dhe Tiranë bën një gjë të qartë: nuk mund të jetë një opsion për BE -në që t’ia lërë Ballkanin Perëndimor ndikimit në rritje të Kinës, Rusisë dhe Turqisë.

Share:

Author: comrdanews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *