Vijon ulja e shifrave të bilancit ditor nga pandemia e koronavirusit në vendin tonë.

Sipas buletinit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë, 1 person ka humbur humbën jetën ndërsa 53 të tjerë rezultuan të infektuar nga 1535 testime të kryera.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 124 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Deklarata e Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1,535 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 53 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 6 raste në Fier, 5 raste në Durrës, Devoll, 3 raste në Shkodër, Mallakastër, 2 raste në Korçë, Elbasan, Pukë, Librazhd, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Vlorë, Rrogozhinë, Gjirokastër, Dibër, Gramsh, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 748 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,920 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 124 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, një qytetar 77 vjeçar nga Korça e ka humbur betejën me COVID19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (02 Maj 2021)

Raste të reja ditore 53

Të shëruar në 24 orë 748

Të shtruar në spitale 124

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 1,535

Testime totale 640,206

Raste pozitive 131,238

Raste të shëruara 110,920

Raste Aktive 17,921

Humbje jete 2,397

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14834

Fier 959

Durrës 272

Shkodër 472

Korçë 335

Gjirokastër 261

Vlorë 259

Elbasan 137

Kukës 115

Dibër 102

Berat 97

Lezhë 78

.
Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here