Categories: Uncategorized

A e dini sa është paga mesatare e shqiptarëve në Gjermani?

Afro 1 milionë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani, sipas të dhënave të Regjistrit Qendror për të Huaj, transmeton DW.

Prijnë kosovarët me 236 937 banorë, pasojnë serbët me 226 048, pastaj shtetasit nga B&H me 209 258 banorë, nga Maqedonia e Veriut me 118 580 banorë dhe të pestit shtetasit e Shqipërisë me 70 197 banorë.

Shtetasit e Shqipërisë që punojnë si të kualifikuar përbëjnë 60% të të punësuarve, ndërkaq 40% bëjnë punë ndihmësi. Shtetasit e Kosovës afro 57% janë të kualifikuar dhe 43% punojnë si ndihmës.

Afro 1 milionë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani, sipas të dhënave të Regjistrit Qendror për të Huaj, transmeton DW.

Prijnë kosovarët me 236 937 banorë, pasojnë serbët me 226 048, pastaj shtetasit nga B&H me 209 258 banorë, nga Maqedonia e Veriut me 118 580 banorë dhe të pestit shtetasit e Shqipërisë me 70 197 banorë.

Shtetasit e Shqipërisë që punojnë si të kualifikuar përbëjnë 60% të të punësuarve, ndërkaq 40% bëjnë punë ndihmësi. Shtetasit e Kosovës afro 57% janë të kualifikuar dhe 43% punojnë si ndihmës.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago