Categories: Uncategorized

“Ai që nuk e respekton kodin e ‘Omertës’, do të ek.zekuto.het”. Zbulohet si grupi i djemve te “Kompania Bello” ndiqte rregullat e sicilianeve dhe frymezohej nga Goodfather.

Mësohet se të gjithë anëtarët e këtij grupi, që sot ranë në pranga, zbatonin kodin e “Omertës” që nënkuptonte heshtjen e çdo të bashkëpunëtori.

TIRANË– “Ai që nuk e respekton kodin e ‘Omertës’, do të ekzekutohet”. Ky ishte një rregull i prerë për grupin e djemve të “Kompania Bello” që u shkatërrua sot në një operacion ndërkombëtar. Mësohet se të gjithë anëtarët e këtij grupi, që sot ranë në pranga, zbatonin kodin e “Omertës” që nënkuptonte heshtjen e çdo të bashkëpunëtori.

Kush guxonte të nxirrte sekretet e grupit, pasi të arrestohej e priste vetëm vdekja.

Por çfarë është fjala Omerta dhe nga rrjedh?

Omertà është një qëndrim popullor dhe kod nderi, i zakonshëm në zonat e Italisë së Jugut, të tilla si Siçilia, Kalabria dhe Campania, ku organizatat kriminale si Mafia, ‘Ndrangheta dhe Camorra janë të forta. Një përkufizim më i zakonshëm i kësaj fjale është “kodi i heshtjes”.

Omertà nënkupton “ndalimin kategorik të bashkëpunimit me autoritetet shtetërore ose mbështetjen në shërbimet e tij, edhe kur dikush ka qenë viktimë e një krimi”. Edhe nëse dikush dënohet për një krim që nuk e ka kryer, ai supozohet të vuajë dënimin pa i dhënë policisë ndonjë informacion në lidhje me kriminelin e vërtetë, edhe nëse ai kriminel nuk ka asnjë lidhje me vetë Mafien. Brenda kulturës mafioze, thyerja e Omertà-së dënohet me vdekje.

Kodi u miratua nga Sicilianët shumë kohë para shfaqjes së Cosa Nostra.

Fjalë për fjalë, fjala përkthehet “burrëri” dhe nënkupton se nuk je ‘burrë’ kur bashkëpunon me drejtësinë kundër mafias.

“Ju kurrë nuk duhet të nxirrni sekretet e kësaj shoqërie, duke respektuar traditën e lashtë të Omertà-së. Dënimi për shkeljen e këtij ligji është vdekja,”- thoshte Michael Corleone (Marlon Brando) pjesë e filmit të njohur “The Godfather” (Il Padrino).

Kështu, frymëzuar nga grupet më të vjetra dhe të sofistikuar kriminalë, Eldi Dizdari dhe Dritan Rexhepi, dy kokat e kartelit të parë shqiptar që u shkatërrua, ishin të qartë me bashkëpunëtorët e tyre. Nuk dimë të themi nëse ka ndonjë anëtar të këtij grupi që mund të jetë bërë shembull, për t’u treguar të tjerëve që kodi i heshtjes nuk ishte vetëm një fjalë për ta….

Tashmë, Eldi Dizdari alias Denis Matoshi, pritet që të ekstradohet drejt Italisë, në Romë. Sot, Policia e Shtetit, Europol, Eurojust dhe partnerët ndërkombëtarë kanë goditur kartelin e parë shqiptar të drogës. Koka e tij ishte pikërisht Dizdari, i cili merrte drogën e siguruar nga Dritan Rexhepi (që ndodhet në burg në Ekuador) dhe e shpërndante. Gjatë operacionit janë sekuestruar 5.5 milionë euro cash dhe 4 ton kokainë. Po ashtu, janë arrestuar edhe 20 persona jashtë vendit, 5 prej të cilëve janë shqiptarë. Të arrestuar ka edhe në Shqipëri, ku 5 persona, pjesë e kartelit që në vendin tonë njihej si “Kompania Bello”, ranë në prangat e policisë.

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago