ALARM Nena beni kujdes/ “Loja e rrezikshme ne Tik-Tok shtyn adoleshentet te pine ilace vdekj.eprurese”, sfida Benadryl…

0
74

This post has already been read 70 times!

Konsumi i tepërt i Benadrylit, mund të vrasë këdo dhe pikërisht këtu qëndron rreziku me sfidën e re në Tiktok. Por disa adoleshentë dhe fëmijë po marrin qëllimisht antihistaminën pa recetë, si pjesë e një “sfide” të mediave sociale që mund të jetë kthyer tashmë në vdekjeprurëse.

Situata ka shqetësuar zyrtarët në Administratën e Ushqimit dhe Barnave aq sa ata lëshuan një paralajmërim të enjten kundër “problemeve serioze” që mund të ndodhin nëse merrni shumë Benadryl.

Videoja në internet inkurajon shikuesit të marrin doza të tepërta të Benadryl (difenhidraminë) për të shkaktuar halucinacione. Në gusht, një 15-vjeçar thuhet se vdiq pasi bëri “sfidën Benadryl” në platformën e videos me formë të shkurtër TikTok.

Një anëtar i familjes së Chloe Marie Phillips nga Blanchard, Oklahoma, fajësoi sfidën e Benadryl për vdekjen e adoleshentit në një postim në Facebook, i cili më vonë u fshi.

“Shumë të rinj besojnë se ilaçet pa recetë, si Benadryl, janë të padëmshme. Sidoqoftë, Benadryl, ose difenhidramina, ka shumë efekte anësore që mund të jenë të rrezikshme ose edhe fatale, ”tha për Healthline Cindy Grant, drejtore e Aleancës Kundër Drogës në Hillsborough County.

Më parë, Qendra Mjekësore e Fëmijëve Cook në Fort Ëorth, Texas, lëshoi ​​një paralajmërim për prindërit në lidhje me sfidën e Benadryl pasi trajtoi tre adoleshentë që morën mbi dozën e aktuar ilaçin në maj.

Një nga adoleshentët përfundoi në dhomën e urgjencës pasi mori 14 pilula Benadryl.

“Ishte e frikshme. Ajo kishte fraza të thyer, halucinacione. Shkalla e zemrës së saj në pushim ishte 199,” tha nëna e adoleshentit në një deklaratë për shtyp të lëshuar nga Qendra Mjekësore e Fëmijëve Cook.

Shumë nga “sfidat” e postuara në platformën e mediave sociale TikTok janë zemërmirë, duke përfshirë video të orientuara drejt vallëzimit të tilla si “Sfida e egër” (me udhëzime për të mësuar koreografinë e këngës Megan Thee Stallion “Savage”) si dhe ushtrime si “sfida e dërrasave” dhe aktivitetet familjare argëtuese si “sfida, cili të famshëm i ngjan.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here