Categories: Uncategorized

Alarmohet Korça, shtatë mësues në këtë shkollë rezultojnë me Covid-19, anulohet mësimi


Shkolla 9-vjeçare “Sotir Gurra”, në qytetin e Korçës është mbyllur.

Shkak për mbylljen e këti institucioni arsimor është bërë infektimi i shtatë mësuesve. Këta të fundit, morën sot përgjigjen e tamponit, që rezultoi pozitiv dhe janë vetëkarantinuar në banesa.

Por, për shkak të infektimeve, nesër nxënësit nuk do të paraqiten në shkollë. Ambientet e shkollës ‘Sotir Gurra’, klasat dhe oborri, do të dezinfektohen, në mënyrë që nxënësit të mos kenë rrezik infektimi.

Gjithashtu mësohet se u janë marrë tamponët edhe mësueve të tjerë të kësaj shkollëe, pasi kanë pasur kontakte me të infektuarit. Rastet pozitive mendohet se do të rriten, ndërkohë fëmijët nuk kanë shfaqur asnjë simptomë.

Gjatë 24 orëve të fundit, bilanci ishte tragjik. Shtatë persona ndërruar jetë, ndërsa 284 të tjerë u infektuan.

The post Alarmohet Korça, shtatë mësues në këtë shkollë rezultojnë me Covid-19, anulohet mësimi appeared first on Roba Da Albanesi.

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago