Albin Kurti arrin fitoren historike/ Media Gjermane shkruan për të: Ai është i talentuar ka shpresë për Kosovën

0
12

Mediat gjermane kanë raportuar për rezultatin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosje momentalisht po prinë e para me mbi 48 për qind të votave.

Ajo “parti e majtë-nacionaliste”, siç përshkruhet nga agjencia gjermane e lajmeve Dpa, la shumë pas Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), e cila fitoi 17% dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) me 13 për qind të votave.

Ata pranuan humbjen mbrëmë, pasi u njoftuan rezultatet. Për LDK-në, të cilën agjencia gjermane e përshkruan si “partia e aktivistit legjendar të të drejtave të njeriut dhe pacifistit, Ibrahim Rugova (1844-2006)”, është rezultati më i keq në historinë e tyre.

Ndërsa, shërbimi publik gjerman ARD përshkruan se: “Kurti i përket një brezi të ri të politikanëve. Ai mbron heqjen e gardës së vjetër që ka dominuar politikën e Kosovës që nga pavarësia.

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here