Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, për të cilën ekziston një dosje për trafik kokaine me karrocën e fëmijëve, gjatë kohës kur kishte burrin kryeministër, mund të arrestohet më shpejt se sa pritej.

Arrestimi i Ilir Metës dhe i Monika Kryemadhit është i pashmangshëm nga Byroja Kombëtare e Hetimit, për shkak të pasurisë së paligjshme që posedojnë, por Monika Kryemadhi mund të përfundojë në pranga e para.

Për kryetaren e LSI, e cila bënte si e çmendur në Parlament, përpëlitet, heq çizmet dhe që kërcënon drejtorët më të cilët ka vjedhur që të mos e tradhtojnë, ndërkombëtarët kanë përgatitur një dosje të re për pastrim të parave të korrupsionit, pasuri të paligjshme, falsifikim dhe mashtrim me pasurinë.

Kjo dosje do ta detyrojë Byronë Kombëtare, Prokurorinë e Posaçme dhe Gjykatën Speciale që t’i vërë prangat Monika Kryemadhit.

Dosja bën fjalë për blerjen e 13 apartamenteve të reja nga Monika Kryemadhi, me një kontratë të vetme, sigurisht me para korrupsioni, pasi Monika dhe Ilir Meta, kanë vetëm dy rroga të deklaruara.

Dy rrogat nuk mbulojë as ndërhyrjet që ka bërë Monika Kryemadhi për të ndryshuar fytyrën e saj.

Dy rrogat nuk mbulojnë dot as 10 % të shpenzimeve të tyre mujore. Ndaj, institucionet partnere dyshojnë se Monika ka pastruar një pjesë të parave që ka vjedhur me anë të drejtorëve, duke blerë 13 apartamente.

Mësohet se 13 apartamentet kanë një sipërfaqe totale 1444 m2.

Monika e ka lidhur kontratën me kompaninë Agi-Kons shpk, e cila i përket bashkëshortit të Gentiana Sulës, drejtore e Autoritetit për Hapjen e Dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, më parë zëvendësministre e qeverisë ‘Rama’.

Skandali thellohet më tej, pasi Monika nuk deklaron asnjë shifër se sa kushtojnë 13 apartamentet.

Organet shqiptare janë në dijeni të skandalit prej vitesh, por kanë heshtur pasi Monika dhe Ilir Meta, herë duke u martuar me PD dhe herë duke u martuar me PS, arritën të kapnin Prokurorinë e Përgjithshme, me anë të një derdimeni si Adriatik Llalla, sot i shpallur non grata nga SHBA dhe i dënuar nga Krimet e Rënda për pastrim parash.

13 apartamentet e reja janë vetëm një pjesë e vogël e pasurisë së Monika Kryemadhit dhe Ilir Metës.

Ata kanë vila, pallate, apartamente dhe shuma të madha parash në banka dhe të fshehura brenda e jashtë Shqipërisë.

Për këtë pasuri duhet të zbatohet menjëherë ligjit anti-mafia nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi, me dy rrogat e tyre prej 25 vitesh, nuk justifikojnë dot as edhe njërën nga vilat.
Një pjesë e pasurisë së Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit

13 apartamente të reja në Tiranë Vila në Gjirin e Llazit, me vlerë mbi 1 milionë euro/ Vila në Bllok, me vlerë mbi 2 milionë euro/ Vilë në Golem dhe lulishte 327 m 2, shitur më vonë 300 mijë euro
Pallat mbrapa Doganës së Tiranës, 35% të sipërfaqes së ndërtimit.

Ndërtimin e një godine në tokën me sipërfaqe 1900 m2/ 300 metra katrore, ambiente tregtare
Apartament banimi në Durrës/ Apartamenti 200 m2, shitur në shumën 345 mijë euro/ Apartament 104.74 m2, shitur 60 mijë euro/ Apartament 166.2 m2, shitur 85 mijë euro/ Apartament 108.5 m2, shitur 57 mijë euro/ Apartament banimi shitur 64 mijë euro/ Apartament 200 m2, vlerë 400 mijë euro
Apartament 99.5 m2, përfituar me privatizim/ Apartament me sipërfaqe 75.5 m2/ Apartament 2 dhoma e kuzhinë, përfituar nga privatizim, pjesa e Z. Meta 25%./ 200 mijë euro cash/ (E gjithë kjo pasuri me dy rroga shteti!)/Pamfleti
Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here