Arjan Konomi rrëfen historinë që të lë pa frymë/ Serbët donin të më merrni jetën: Ja si më shpëtoi Albin Kurti

0
297


Opinionisti i emisionit Për’puthen, Arjan Konomi ishte i ftuar së fundmi në emisionin “Kojshia show”. Ai rrëfeu për kohën e lu ftës në Kosovë, ku kishte punuar si gazetar për mediat italiane dhe se kishte bërë shkrimin e parë në një media ndërkombëtare për UÇK-në.

Mes emoc ionesh të forta, ai rrëfeu se si i kishte shp ëtuar jetën Albin Kurti në një inc ident qe kishte ndodhur.

“Albin Kurtin dhe Bujar Dugollin i kam njohur që atëherë kur ishin student, ata student me shpresa të mëdha.

Në një moment mbeta keq në stacionin e autobusëve dhe kur shkova për të shkuar të Hotel Grandi ishte banda e Arkanit dhe ishin po
licia serbe dhe nuk po arrija të kontaktoja me Albinin se kisha ardhur por nuk kisha celular në atë kohë.

Kisha një mënyrë për ta kontaktuar që ma kishte dhënë një italiane, por më ka shpëtuar një mik i imi Fadil Ismajli, po ta zbulonin se kisha pasaportë të Shqipërisë, jeta ime ishte në rr ezik.

Mund të më v.r isnin serbët. Pastaj Albini më strehoi te një familje tek Kodra e Trimave që jam munduar ta kujtojë emrin dhe që atje kam lëvizur për në Prizren, Gja kovë e Pejë”, rrëfeu ai.

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here