Një atentat ka ndodhur në Uganda ndaj një ministri. Si pasojë e atentatit, truproja dhe vajza e tij kanë ndërruar jetë ndërsa vetë ministri u plagos lehtë.

Të martën në mëngjes, një makinë që transportonte Katumba Wamala, një ish gjeneral i ushtrisë dhe ministër aktual i punëve dhe transportit, u sulmua në periferi të Kampala të Kisota.

Një zëdhënëse e ushtrisë i tha Reuters se Wamala kishte pësuar lëndime dhe ishte dërguar në spital. Në foto dhe video ministri mund të shihet duke qëndruar pranë makinës, me krahët e mbuluar me gjak.

Zëdhënësi gjithashtu tha që truproja i Wamala ishte vrarë. Raportet e pakonfirmuara të medias pretendojnë se vajza e ministrit, Brenda Ëamala, gjithashtu vdiq në sulm. Fotot tregojnë një grua të re të shtrirë në ndenjëset e pasme të makinës. Vrimat e plumbave mund të shihen në dritaren e pasme të djathtë, ku ajo ishte ulur.

Ëamala më parë shërbeu si inspektor i përgjithshëm i policisë nga 2001-2005 dhe komandant i Forcës së Mbrojtjes së Popullit Uganda (UPDF) nga 2013 deri në 2017, përpara se të kalonte në politikë.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here