Categories: Uncategorized

Berat/ Infektohen 3 zjarrfikës, një mësuese dhe një nxënëse

Reparti Zjarrëfikës në Berat është shndërruar në vatër infeksioni. Pas konfirmimit pozitiv të një zjarrëfikësi ditën e premte, dy zjarrëfikës të tjerë kanë rezultuar dje të infektuar me koronavirus.

Burimet zyrtare nga Drejtoria e Shëndetit Publik në Berat kanë konfirmuar se pasditen e të shtunës janë testuar të gjithë punonjësit zjarrëfikës të Repartit të Shpëtimit nga Zjarri në Berat si dhe është kryer për të dytën ditë radhazi dezinfektimi i ambienteve dhe mjeteve zjarrëfikëse.

Të njëjtat burime konfirmojnë se kontaktet më të afërta të tre zjarrëfikësve të infektuar janë karantinuar. Ndërkohë që nga mjekët epidemiologë është kërkuar karantinimi i të gjithë punonjësve të Repartit Zjarrëfikës dhe zëvendësimi i tyre me punonjës të tjerë për një periudhë 2-javore.

SarsCov-2 është futur edhe në institucionet arsimore në Berat. Një mësuese në shkollën 9-vjeçare “1Maji” dhe një nxënëse në shkollën e mesme “Babë Dudë Karbunara” kanë rezultuar pozitivë. Drejtoria e Higjienës konfirmon se është kryer dezinfektimi i ambienteve të brendshme të të dy shkollave si dhe po hetohen kontaktet e afërta të rasteve. Deri tani janë testuar rreth 48 nxënës dhe mësues.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago