Bilanci ditor i Covid-19, humb jetën 1 personMinistria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavirusit në vendin tonë. Janë bërë 3853 testime, kemi 7 të shëruar, 3 raste të reja; 2 raste në Elbasan dhe 1 rast në Tiranë.

Fatkeqësisht është shënuar dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit. Një 73-vjeçare e ka humbur betejën me COVID-19 në 24 orët e fundit, ndërsa vetëm 1 pacient po trajtohet në Spitalin Infektiv.

Aktualisht janë 71 pacientë aktivë me COVID19 në vend. Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,982 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (26 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 3

Të shëruar në 24 orë 7

Të shtruar në spitale 1

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 3853

Testime totale 792,878

Raste pozitive 132,509

Raste të shëruara 129,982

Raste Aktive 71

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 28

Shkodër 18

Lezhë 6

Durrës 5

Elbasan 5

Berat 3

Dibër 2

Kukës 2

Fier 1

Vlorë 1

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

.Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *