Categories: Uncategorized

Borë në mes të vjeshtës, zbardhen majat e maleve në Kukës

Edhe pse jemi në Vjeshtë, në Malet e Kukësit janë regjistruan reshjet e para të dëborës, duke dhënë sinjalin se dimri në verilindje mund të vijë shpejt. Reshjet e shiut të tre ditëve të fundit ndërkohë kanë përmirësuar situatën hidrike në kaskadën e Drinit.

Bora e parë zbardhi majat e Gjallicës dhe Koritnikut në Kukës.

Reshjet e para u regjistruan edhe në Malet e Sharrit në Kosovë.

Zyrtarisht jemi në Shtator, por dimri dha shenja se do të trokasë shpejt në verilindje.

Edhe pse të pakta, reshjet e dëborës u regjistruan pas mesnate, kur temperaturat shënuan rënie të ndjeshme pas ndërprerjes së reshjeve të shiut.

Stuhia nga ana tjetër veç problematikave në infrastrukturë dha ndikim pozitiv në përmirësimin e situatës në kaskadën e Drinit.

Prurjet e lumenjve që furnizojnë Liqenin e Fierzës arritën në 240 metër kub ujë në sekondë.

Kuota e liqenit ka arritur në 272,8 metra mbi nivelin e detit e me tendence rritjeje në orët e ditët ne vijim.

Reshjet e tre ditëve ishin të parat pas në një vere të pazakontë me thatësirë të tejzgjatur e cila karakterizoi edhe pjesën e parë të Shtatorit.

Sipas parashikimit të meteorologëve, reshjet me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave afatshkurtër do të vijojnë edhe përgjatë të dielës në disa zona të vendit.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

2 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

2 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

2 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

2 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

2 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

2 days ago