Health Archives -

Health

From festivals in Florida to touring Dracula’s digs in Romania, we round up the best destinations to visit this October. As summer abandons Europe again this October, eke out the last of the rays and raves in Ibiza, where nightclubs will be going out with a bang for the winter break. When the party finally stops head to the island’s north.

Anisa Markarian kujton filmin që e bëri yll

Kanë kaluar 40 vjet që atëherë. Ata nuk janë më të rinj të hedhur, ëndërrimtarë… Vitet kanë lënë gjurmën te secili, por e...

Origjina e panjohur e ‘Himnit të alfabetit’

Muzika ka fuqi për të kthyer bindje dhe parime në emocione dhe veprime. Ajo është si një “linjë transporti” që përcjell bindjet e...

Artistë, shkrimtarë dhe shkencëtarë/ Kush janë “djemtë e artë” të Boboshticës që bënë historinë

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e fshatrave Drenovë – Boboshticë të rrethit të Korçës që ndodhen rrëzë malit të Moravës vetëm 8...

Deputetët – në Kuvend grindavecë, në kafe mburravecë, në shtëpi përtacë!

Përmbledhur nga: Roland Qafoku Nuk ka një të dytë në Shqipëri që, mes shkrimtarit dhe politikanit, të ketë lënë pas kaq shumë vepra, libra,...

Pjetër Gaci, artisti i sinqertë që shkroi vetëm muzikë

Nga: Zef Çoba 27 marsi i vitit 1931 është data kur Pjetër Gaci hyri në jetë dhe me talentin e përkushtimin e tij i...

Fitnete Rexha, simbol i muzikës të Shqipërisë së Mesme

/Gazeta TELEGRAF Me rastin e 88-vjetorit të lindjes Këngëtarja me 200 këngë dhe 10 mijë koncerte, që i qëndroi besnike këngës shqiptareFitnete Rexha ishte një...

Më mungon skena dhe sheshet e xhirimit

/Gazeta TELEGRAF – Mihal Luarasi ka pasur gjithmonë dëshirë të ngjiste në skenë me mua “Elektrën” e Sofokliut– Në moshën time të...

Ibrahim Tukiçi përkujtohet sot në 95 vjetorin e lindjes

Ibrahim Tukiçi është këngëtar i njohur. Ibrahim Tukiçi u lind në Shkodër me 5 prill 1926, ku bëri edhe shkollën fillore e të...

Hafiz Ali Korça përkujtohet sot në 148 vjetorin e lindjes

Hafiz Ali Korça është poet i njohur. Hafiz Ali Korça lindi në Korçë, më 5 prill 1873 dhe vdiq në Kavajë, më 31...

Sa ishte vlera e një bilete drejt SHBA-ve në vitin 1934

87 vite më parë një biletë nga Shqipëria drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës kushtonte 10 dollarë. Këtë e vërteton edhe kjo foto, e...

Stay connected

0FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest article

“Më ka bërë bllok”/ Mbesa në kërkim të hallës që prej 6-7 vitesh nuk...

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, ka qenë e ftuar një vajzë 20 vjeç e quajtur Alfrida e cila dëshiron që të...

Çfarë po ndodh mes Anës dhe Fationit, zbulohen komentet mes tyre

Pak kohë më parë, Ana vendosi t’i japë fund e vetme rrugëtimit të saj në “Për’puthen”, pas refuzimit të Rinianit për të dalë...

Jo vetëm ‘Përputhen’, Andin 1 dhe Andin 2 i bashkon diçka

Andi Shehi dhe Andi Artani u bënë të njohur nga pjesëmarrja e tyre në “Përputhen”, ku të dy morën vëmendje. Andi 1 me...