Dalin të dhënat e sakta/ Toka shqiptare u drodh 6 herë nga tërmetet natën dhe jo dy herë, ja ku u ndje më shumë

Ndërkohë lëkundjet e tjera ishin të lehta me magnitudë: 3.0; 2.9; 3.1; 2.6 të cilat nuk janë ndjerë por janë kapur nga matësit e tërmeteve.

Kujtojmë që lëkundjet e tërmetit me magnitudë 4.6 të shkallës rihter kishin epiqendrën 10 km në verilindje të Lushnjes dhe se këto lëkundje kishin thellësi prej 2 kilometrash.

Tërmetet po ndodhin në një epiqendër të re, ndërsa një vit më parë Shqiperia u godit nga dy tërmete të forta, njeri në 21 shtator me force 7.4 ballë me epiqendër Hamallaj dhe tjetri me forcë më të madhe më 26 nëntor me epiqendër në det përballë Durrësit që shkaktoi dhjetëra vm iktima dhe me mijëra banesa të shkatë rruara.

Lëkundet sërish Shqipëria/ Tërmet me magnitudë 4.6, eqiqendra në Lushnje -  Top Channel

/RDA News