“Do ta lë duhanin kur dua”, Claudio Ranieri në fushë kundër cigareve!

“Gjithçka ju duhet është të përpiqeni”.Një yll ndërkombëtar i futbollit, ish-lojtar dhe trajner i Romës, u kthye në një motivues në videon për sajtin Cigaretteless. “Ne të gjithë kemi nevojë për dikë që na shtyn të përmirësohemi. Një profesionist bën ndryshimin.”Me ndihmën e një profesionisti, mund ta lini cigaren. Është kjo kryefjala e nga fushatës së re të promovuar nga Cigaretteless, një sajt dedikuar njerëzve që duan të lënë duhanin përgjithmonë. Testimonial? Askush tjetër, përveç trajnerit të futbollit me famë ndërkombëtare, Claudio Ranieri.

Një video (cigaretteless.it/Claudio-Ranieri) me protagonist trajnerin nga lagjia Testaccio e Romës, përgjegjës për fitoren e titullit kampion në Premiere League-n britanike për Leicester City-n në 2016-ën, që atij vetë i dha titullin trajner i vitit në FIFA si edhe e çoi emrin e tij tek holli Italian i famës për futbollistët.

Videoja fillon me dy ekipe amatore që luajnë në një fushë futbolli lagjeje në orën 18:30 pasdite. Trajneri shfaqet befasisht dhe nis t’u bërtasë: “Ke nevoje per ndihme?” Inkurajimi dhe sugjerimet e tij përmirësojnë performancën e tyre dhe të dy palët fillojnë të shënojnë gola. “E di që përsosmëria nuk ekziston”, u thotë ai. “Mos u shqetësoni nëse bëni gabime. Ne mund t’i analizojmë gabimet dhe pastaj të përpiqemi të bëjmë më mirë. Të gjithë kemi nevojë për dikë që të na ndihmojë të përmirësohemi “. Mesazhi është i qartë: në të njëjtën mënyrë, me ndihmën e një qendre për lënien e duhanit, duhanpirësit kanë tre herë më shumë shanse për t’ia dalë. Në fund të lojës, një nga lojtarët thërret “është një mrekulli!”. “Asnjë mrekulli fare”, i përgjigjet Ranieri, “është çështje përpjekieje. Ndihma e një profesionisti bën ndryshimin.”

Në Itali ka mbi 290 qendra të lënies së duhanit, ku ekipet e mjekëve, psikologëve dhe infermierët udhëzojnë duhanpirësit për lënien e duhanit, hap pas hapi. “Objektivi kryesor i një qendre për pirjen e duhanit është të lehtësojë vetminë e duhanpirësit dhe ta ndihmojë atë të zgjerojë njohuritë, t’i largojë nga mendja keqinformimet apo akoma më keq, lajmet e rreme që e ndihmojnë atë të krijojë alibi, të cilat bëhen barriera në objektivin përfundimtar të lënies së duhanit”, shpjegon Roberto Boffi, Drejtor i Pulmonologjisë dhe qendrës për lënien e duhanit në Fondacionin IRCSS, Qendra Shkencore për Kërkime Instituti Kombëtar i Kancerit në Milano.

Sipas specialistëve, është thelbësisht e rëndësishme “të dish, në mënyrë që të jesh në gjendje të vendosësh”, siç thotë një nga sloganet e përdorura disa vjet më parë në një fushatë të kryer nga Instituti Kombëtar i Kancerit, por edhe si burim frymëzimi për duhanpirësit. Në rrugëtimin e tij, duhanpirësi ecën vetëm. Është edhe më e rëndësishme që kjo përpjekje (për t’u dhënë duhanpirësve lehtësim nga vetmia e tyre) të bëhet gjatë kësaj periudhe pandemie”, shton pulmonologu, “në të cilën izolimi social dhe faktorë të tjerë të stresit të lidhur me situatën emergjente kontribuojnë për ta bërë edhe më të vështirë për lënien e duhanit nga duhanpirësit.”
Në Itali ka rreth 10 milion duhanpirës. Megjithëse në vitet e fundit numri ka rënë, pandemia Covid e ka ngadalësuar këtë trend dhe pirja e duhanit vazhdon të jetë shumë popullore, ndërsa tymi i cigareve vazhdon të jetë kërcënimi më i madh në botë për parandalimin e shëndetit, faktori kryesor i rrezikut në sëmundjet kronike jo-ngjitëse. Lënia e duhanit është një qëllim jetësor për shëndetin e tyre, një synim të cilin shumë duhanpirës përpiqen ta arrijnë. Sidoqoftë, shumica dështojnë.

Statistika

Të dhënat nga Instituti i Lartë i Shëndetit ISS Sorveglianza Passi tregojnë se më shumë se një në tre duhanpirës përpiqen të lënë, por 80% e këtyre përpjekjeve janë të pasuksesshme dhe vetëm 10% kanë sukses në lënien e duhanit për më shumë se 6 muaj. Sajti Cigaretteless.it, i mbështetur nga Pfizer, ofron ndihmë praktike për të gjithë duhanpirësit që kanë motivim për të lënë duhanin dhe shumë informacion mbi përfitimet e lënies së duhanit, udhëzime se si të veprohet, teste të vetëvlerësimit dhe një hartë të të gjithë lënies së duhanit – qendrat e lënies së duhanit në dispozicion.

Alternativat ndihmojnë të ndodhë ndryshimi
10 milion duhanpirësit në Itali e kanë jetën të mbushur me momente në të cilat ata mund ta pakësojnë numrin e cigareve që pinë gjatë ditës, periudhat kur e lënë duhanin dhe të tjera kur fillojnë përsëri. Shumë duhanpirës mund të tregojnë të njëjtën histori se si nuk ishin në gjendje të linin duhanin dhe sa zhgënjyese është kjo për ta.

Tani, ata kanë në dispozicion një mënyrë tjetër për ta lënë, ose të paktën për të reduktuar rreziqet shëndetësore karshi të cilave i ekspozon pirja e duhanit. Ne u referohemi pajisjeve me ngrohje apo edhe cigareve elektronike, të cilat përbëjnë një hap të madh të parë drejt reduktimit të riskut edhe nëse nuk arrijnë qëllimin përfundimtar të lënies së plotë të duhanit.

“Pretendimi se përdorimi i cigareve elektronike ose duhanit me ngrohje është e njëjta gjë si pirja e duhanit tradicional është i papërshtatshëm,” shpjegon Fabio Beatrice, Drejtor i Qendrës së Lënies së Duhanit të San Giovanni Bosco-s në Torino. “Ne i kemi përdorur këto pajisje për të ulur në mënyrë dramatike nivelet e monoksidit të karbonit, treguesi i drejtpërdrejtë i toksicitetit të shkaktuar nga djegia. Fakti që varësia nuk është tejkaluar, është një çështje tjetër. Pasojat e saj, ashtu si dhe shkaqet, ndryshojnë shumë. Disa probleme mund të adresohen me siguri pasi të keni bërë zgjedhjen që redukton riskun. ”
Tymi i prodhuar nga djegia e duhanit përmban mbi 70 lloje të ndryshme substancash kancerogjene dhe katër mijë toksina përveç poloniumit, karbonit dhe kadmiumit. “Pirja e duhanit me ngrohje u ofron një mundësi njerëzve që nuk janë në gjendje ta lënë duhanin”, shton eksperti.

“Të gjithë ata që punojnë në qendrat për lënien e duhanit si unë mund ta shfrytëzojnë këtë mundësi të ndryshimit të zakonit për t’i ndihmuar njerëzit të bëjnë një kalim, i cili në një kohë shumë të shkurtër mund të sjellë frymëmarrje më të mirë, të pakësojë kollitjen dhe shqetësime të tjera duke rritur vetëvlerësimin, pikërisht sepse aftësia për të ndryshuar dhe për të dalë nga burgu i brishtësisë, është parë se është aty”. /News31

.

Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *