“E ka thënë vetë Kryeministri Rama që…”. Mjekët dalin në protestë, e rëndë ajo çfarë ka ndodhur: Po na… –

Ka nisur pak më parë protesta e njoftuar më herët nga Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor lidhur me arrestimin e 2 mjekëvetë QSUT Ervin Sulaj dhe Serdi Memini, si dhe infermieren nga Shkodra, Diellë Macaj, pasi dyshohet se morën ryshfet për operacionin e të riut që u plagos në ‘masakrën e Velipojës’.

“Sindikata kërkon nga organet hetimore dhe përgjegjëse për ndalimin e këtyre veprimeve të paligjshme ndaj mejekëve. Bluxat e bardha nuk duhet të trajtohen si kriminelë. Kryeministri ka thënë që problem në Shqiperi për korrupsionin është sistemi jo individi. Jam sot këtu për të protestuar për zgjidhjen e problemit. Nuk është zgjidhja që mjekët të arrestohen. Zgjidhja është reform e thellë shëndetësore dhe jo partiake. Knë dhënë njerzit bakshish dhe do të vazhdojnë të japin, problemi është në sistem, jo në në individ.

Mjekët janë ngritur në protestë pasi ditën e djeshme, Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër caktoi  masën e sigurisë “arrest me burg” për dy mjekët e spitalit të Traumës, Ervin Sulaj dhe Serdin Memini, të cilët akuzohen për veprën penale të korrupsionit pasiv”, shprehen mjekët.
Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *