E pabesueshme/ “Magawa, miu i parë në botë që shpeton jete njerezish”.Dekorohet me medalje ari, ja ç’ka bërë ai…

0
337

This post has already been read 31 times!

Deri tani miu i quajtur Magawa ka zbuluar 39 miniera që ndodheshin nëntokë  dhe 28 municione të pashpërthyera gjatë “karrierës” së tij.
Featured image of article: Magawa, miu i parë në botë që fiton medalje ari, ja ç’ka bërë aiMiu Magawa

AZI- Një miu gjigant afrikan i është dhënë një medalje ari, pasi ai ka arritur që të zbulojë minat nëntokësore që ndodhen në Azinë Juglindore. Deri tani miu i quajtur Magawa ka zbuluar 39 miniera që ndodheshin nëntokë  dhe 28 municione të pashpërthyera gjatë “karrierës” së tij.

Minjtë si Magaëa janë të trajnuar për të zbuluar përbërjet kimike që ndodhen brenda minave. Sipas trajnerëve, miu gjigand mund të kërkojë një fushë me madhësinë e atyre ku luhet tenis për vetëm 20 minuta, ndërsa një eksperti kjo punë do t’i merrte deri në 4 ditë.

Magaëa ka lindur në Tanzani dhe është 7 vjeç ndërsa pesha e tij është 1.2 kilogram dhe gjatësia shkon deri në 70 centimetra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here