Categories: Uncategorized

Erdogan: Të bojkotojmë mallrat franceze


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u bëri thirrje turqve që të mos blejnë kurrë mallra franceze, ndërsa kërkoi nga udhëheqësit e Bashkimit Evropian që ta ndalin agjendën “anti-islamike” të presidentit të Francës, Emmanuel Macron.

Madje për Erdogan, myslimanët janë bërë në Evropë, si hebrenjtë në nazizëm. Presidenti turk tha të shtunën se Macron kishte një problem serioz me myslimanët dhe se kishte nevojë për kontrolle të shëndetit mendor. Deklarata bëri që Franca ta tërheqë ambasadorin e saj nga Ankaraja.

“Njësoj sikurse ata që thonë: ‘Mos blini mallra turke’ në Francë, edhe unë u bëj thirrje qytetarëve të mi nga këtu, që të mos i ndihmojnë kurrë markat franceze ose të mos i blejnë ato”, tha Erdoghan.

Sipas Institutit të Statistikave në Turqi, Franca është burimi i 10-të më i madh i importeve në Turqi dhe tregu i shtatë më i madh për eksportet e Turqisë.

Vetë Franca në anën tjetër u ka kërkuar vendeve arabe të ndalin bojkotin e produkteve franceze.  Macron është zotuar se do ta luftojë “separatizmin islamik”, duke thënë se ai kërcënon ta marrë kontrollin e disa komuniteteve myslimane në Francë.

Franca u trondit këtë muaj nga prerja e kokës së një mësuesi nga një militant islamik, i cili u hakmor për përdorimin e karikaturave të Profetit Muhamed në një orë për lirinë e shprehjes.

Udhëheqësit evropianë duhet t’i japin fund agjendës “anti-islamike” të Macronit, tha Erdogan gjatë një fjalimi të mbajtur në fillim të një jave të aktiviteteve në Turqi për të përkujtuar ditëlindjen e Profetit Muhamed.

The post Erdogan: Të bojkotojmë mallrat franceze appeared first on Roba Da Albanesi.

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago