Altin Dardha konsiderohej si nje ki.ller me gjak te ftohte, dhe hakm.arrjen ndaj vellezerve Tomorri ne Berat, e organizoi per shkak se i kishin vr.are babane e tij ne qender te Beratit, duke punuar si kambist. Operacioni i ndjekjes se Dardhes, eshte drejtuar nga ish-komisari i Beratit, tashme i vra.re Gani Malushi. Komisar Malushi me efektivat e tij, arriti te shpartallonte “banden e Dardhes” duke kapur te gjalle pas nje shkembimi te forte zjarri, shtetasit Agron Bilali dhe Gezim Kasemin, nderkohe qe Altin Isufi mbeti i vr.are.

Detajet e asaj ngjarjeje të rëndë janë treguar në sallën e gjyqit edhe nga një punonjës policie, inspektor zone i cili tregon se aso kohe u mor pe.ng edhe një efektiv si dhe u v.ra pa shkak një tjetër person gjatë arratisë së Altin Dardhës dhe personave të tjerë.

Përpara gjykatës, dëshmitari ka treguar se në datën 25 shkurt të vitit 1998 në afersi të një lokali pranë stadiumit “Tomorri”, një me shume se 100 metra larg Komisariatit te Beratit, ishte ekzekutuar shtetasi Burhan Tomori.

“Une kam qene inspektor zone. Kur ka ndodhur ngjarja, kam degjuar te shtena dhe jam nisur me nje makine te policise rrugore. Kemi ndjekur nga mbas autoret, te cilat kane qene tre ose kater veta”, ka deklaruar efektivi Musabelliu para disa vitesh në gjykatë. Me pas ai ka treguar se mbi viktimen eshte qe.lluar mbi 150-here me nje mit.raloz te lehte, ndersa ishin vr.are akside.ntalisht edhe tre persona te tjere. Me pas ata ishin vene ne dijeni, se nje prej autoreve ishte vene ne pranga, per kete fakt keta ishin larguar. Sipas deshmitarit ai vete ishte pla.gosur, ndersa pas kesaj ngjarjeje ishte vr.are shtetasi Sali Kumani, ne lagjen “Uznove”.

Si nisi lu.fta mes band.ave

Altin Dardha ne vitin 1997, ishte nje prej personazheve me te fr.ikshem te kr.imit në Berat. A. Dardha u vendos në qender te konfliktit qe shkaktoi me shume se 300 te vr.are ne Berat gjate vitit 1997 jo vetem si pjese e krimit, por edhe sepse ai per shkak se ne vitin 1993 mori pjese ne vr.asjen e vellait te Burhan Tomorit, banor i lagjes “Vakef” dhe ne 6 korrik 1997 organizoi vr.asjen brutale dhe masakrimin deri ne ndarjen ne copa copa te vellait te madh Shefqet Tomori, ngjarje e cila degjeneroi ne shpalljen e luftes mes Altin Dardhes dhe Burhan Tomorit.Gjate vitit 1997 konflikti mes te dyve ndau Beratin ne dy pjese, sidomos pasi djemt e lagjes “Vakef” te te nofkuar tashme si banda e Burhan Tomorit qelluan dhe vr.ane Shkelqim Dardhen, te atin e Altinit, qe punonte si kambist ne vendin e quajtur “Axhensia” prane lokalit te Beshir Tomorit , djalit te xhaxhait te Burhan Tomorit i cili ishte shok i vjeter me Shkelqimin dhe qe te dy nuk kishin lidhje me asnje nga ngjarjet e zhvilluara mes Burhanit dhe Altinit. Altin Dardha dhe banda e tij akuzohen te kene kryer shumicen e vr.asjeve te vitit 1997 ne Berat dhe rrethinat e tij.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here