‘Hera e parë që realizohet një shpërthim i tillë në Shqipëri’. Shembet pallati 14 katesh ne Durres, ishte…

0
380

This post has already been read 373 times!

Ditën e sotme IKMT-ja ka bërë të mundur shpërthimin e një pallati 14-katësh të shpallur të pabanueshëm pas tërmetit të 26 nëntorit.  Pallati i ndodhur në lagjen 17 nëntori në Durrës, u shemb plotësisht pasditen e ditës së sotme.

Ky është rasti i parë në vend ku një pallat 14-katësh arrihet të shembet plotësisht me anën e një shpërthimi të komanduar. Gjatë shpërthimit të sotëm ajo që vihet re është zbritja në terren e vetë drejtoreshës së IKMT, Dallandyshe Bici. Siç shihet dhe nga fotot e siguruara nga Faxweb Bici ka zgjedhur të mos e ndjekë nga zyra shpërthimin por ka asistuar vetë në vendngjarje.

Kujtojmë se shpërthimi i kontrolluar i pallatit në Durrës ndodhi rreth orës 16:45, për të u përdorën 130 kg eksploziv, ndërsa për realizimin e shpërthimit IKMT njoftoi se xhenierët e ushtrisë hapën në trupin e objektit 5 mijë furnela (vrima).

IKMT ka realizuar  12 shpërthime për shembjen e mureve të brendshme të 12 kateve të sipërme të pallatit, që u shemb plotësisht pasditen e së shtunës.

kat%C3%ABsh+n%C3%AB+Durr%C3%ABs%2C+hera+e+par%C3%AB+q%C3%AB+realizohet+nj%C3%AB+shp%C3%ABrthim+i+till%C3%AB+n%C3%AB+Shqip%C3%ABri.+Dallandyshe+Bici+%E2%80%98p%C3%ABrvesh+m%C3%ABng%C3%ABt%E2%80%99+dhe+zbret+n%C3%AB+terren” target=”_blank” rel=”external noopener noreferrer”>Google+LinkedInStumbleUponTumblr

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here