Historia e saj është e shumë të tjerave në vendin tonë, të cilat në vitin e mbrapshtë 1997 por edhe më vonë patën të njëjtin fat.

Rudina, nga qyteti i Kuçovës është marrë në moshën 14 vjeçare nga një grup të panjohurish në derën e shtëpisë dhe është dërguar në Itali për të dalë në rrugë.

Në emisionin “Shqipëria Live” ka treguar si e detyronin dhe e digjnin dhe me cigare në rast se nuk pranonte të dilte në rrugë. Ajo rrëfeu të gjithë kalvarin e ngjarjeve që përjetoi për 5 vite ndërsa personat që e kishin marre, i premtonin se do i jepnin të ardhura asaj dhe familjarëve.

Rudina: Jam 40 vjeçe, më kanë r rëmbyer, isha 14 vjeçe. Më morën disa çuna me makinë dhe nuk e di nga më çuan. Më vunë një shall në gojë dhe nuk e di çfarë ilaçi më hodhën që nuk shikoja rrugën dhe më pas e pashë veten time në Itali. Më thanë që do rri me ne, do punosh sa do punosh dhe më gënjyen. E bëra nga frika. Më dro gonin pa dëshirën time. Më linin në rrugë dhe pastaj iknin. Kur lija punën, vinin më merrnin në makinë. Dilja në orën 9 të darkës dhe në 4 të mëngjesit shkoja në shtëpi. Ishte 50 lireta klienti.

Kapja 1 milion ose gjysmë milioni, mi merrnin të tjerët. Kur nuk doja, më dig jnin me cigare, i kam dhe krahët copa copa. Më bënin me shiringë dhe pastaj doja vetë të dilja në punë se më hidhnin atë. Na thanë do t’i mbledhim ne lekët dhe do të ndihmojmë, do të bëjmë dhe shtëpi. As shtëpinë se bënë, asgjë. Në shtëpi kishin dhe vajza të tjera, ishin 4 vajza.

Rudina: Punova 5 vjet. Pas 5 vitesh, u v ra një vajzë. Jetonte në shtëpi me neve. Dilte në punë dhe vinte aty. Pastaj donte dy çuna, ai i dyti i mori jeten. Pastaj erdhi policia që i kapi. Policia më solli për Shqipëri. Kisha shumë frikë. Doja të vija po kisha frikë për prindërit. Ata çunat ishin fierakë. Atë që merrte lekët, e quanin Nanin, gënjente, thoshte do ikja te familja do të çoja lekë. Thoja mos e ndihmojnë familjen se ishin copë copë.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here