Ishte e tm.errshme/ 44 vite më parë ndodhi tragjedia më e madhe ajrore e të gjitha kohërave

0
105

Sot, 44 vjet më parë, dy avionë të pasagjerëve Boeing 747 u përplasën ballë për ballë në ishullin Spanjoll të Tenerife në Ishujt Kanarie.

Nga përplasja e avionëve vdiqën 583 njerëz, duke e bërë atë aksidentin më vdekjeprurës në historinë e aviacionit.

Ngjarjet, rastësitë dhe gabimet që çuan në aksident janë shumë të pabesueshme për t’u besuar.

Një akt terrori në një aeroport tjetër, komunikimi i gabuar, moti dhe gabimi i pilotit, të gjitha luajtën role të rëndësishme.

Dhe çuditërisht, gjithçka ndodhi në tokë.

Cila ishte shkalla e aksidentit?

Katër dekada më parë, Tenerife , më i madhi nga ishujt Kanarie Spanjolle të pacenuar dhe të qetë, ishte papritmas shtëpia e katastrofës më të keqe të linjës ajrore që kishte parë bota, si atëherë ashtu edhe tani.

Fluturimi Pan Am Flight 1736 nga Los Angeles përmes Nju Jorkut dhe KLM Fluturimi 4805 po drejtoheshin drejt njëri-tjetrit për shkak të një keqkomunikimi të tmerrshëm që u përkeqësua nga padurimi i pilotit të KLM për t’u ngritur nga ishulli ku fluturimi i tij ishte bllokuar.

583 njerëz u vranë dhe vetëm 61 mbijetuan në këtë përplasje të pabesueshme të dy ‘avionëve jumbo’, që besohet të jetë më i sigurti nga të gjithë avionët.

Madhësia e aksidentit flet vetë, por ajo që e bën atë veçanërisht të paharrueshme është grupi befasues i ironive dhe rastësive që i paraprinë.

Në të vërtetë, shumica e aksidenteve në aeroplan nuk vijnë nga një gabim i vetëm ose dështim, por nga një zinxhir gabimesh dhe dështimesh të pamundshme, së bashku me një goditje ose dy fat të keq.

Fatkeqësia ndodhi në territorin spanjoll, duke e bërë Spanjën përgjegjëse për hetimin e aksidentit.

Rrëzimi përfshiu avionë nga Shtetet e Bashkuara dhe Hollanda dhe të dy ato vende caktuan përfaqësues në hetim.

Rrëzimi i avionit në Tenerife ka rezultuar në një seri masash të marra nga ICAO për të parandaluar incidente të ngjashme në të ardhmen. Më e rëndësishmja ishte futja e frazeologjisë standarde midis kullës së kontrollit dhe pilotit të avionit, në mënyrë që të shmangej çdo keqkuptim dhe të zbuste dominimin e pilotit në avion.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here