Categories: Uncategorized

Italia fton turistët, Toskana hap falas dyert për të gjithë vizitorët

Një kështjellë e shekullit të 11-të në Toskanë ka hapur dyert e saj si një vendndodhje për turistët që vijnë dhe strehohen larg pandemisë pas një viti të vështirë për rajonin.

Torre Palazonne, në Sovicille afër Sienës, e cila ka mure të larta dhe kullë vrojtimi për strehimin larg qendrave të populluara ka rënë në sy të britanikëve të cilët po bëjnë thirrje për legjislacion për turistët që të udhëtojnë të sigurt në Evropë në një flluskë shoqërore.

Toskana është një nga destinacionet më të njohura turistike në Itali, por, ashtu si me vendet e tjera të varura nga krijuesit e pushimeve në të gjithë botën, ajo është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit.

Sidoqoftë, siç ka zbuluar pronari i Torre Palazzone, Kitty Walsh, marrja në punë e një kështjelle private ofron një mënyrë çuditërisht të lehtë për vizitorët për të pushuar të sigurt në grupin e tyre, larg turistëve të tjerë.

“I gjithë stafi ynë është në gatishmëri të plotë sa herë që hyjnë dhe punojnë këtu. Por ne kemi qenë shumë me fat sepse është një mundësi shumë më e sigurt për një pushim flluskë sesa qëndrimi në një hotel për shembull. Në të vërtetë të gjithë mysafirët janë të izoluar në flluskën e tyre dhe ata janë shumë, shumë të sigurt “, tha ajo.

Walsh tha se përveç rregullimit për t’u siguruar që ata po ndjekin legjislacionin COVID të Italisë, stafi në Torre Palazzone ka futur aktivitete dhe një kuzhinier privat, që do të thotë që vizitorët nuk kanë nevojë të lënë pronën nëse nuk duan.

Sidoqoftë, Walsh tha se me të gjitha rregullat që ndryshojnë në karantina, sfida ende po bën që turistët të vijnë në Itali. Ajo po bën thirrje për më shumë mbështetje nga autoritetet ndërkombëtare për t’u mundësuar turistëve, veçanërisht nga jashtë Evropës, të arrijnë destinacione të sigurta, me flluska pushimesh.

Një tjetër nga industritë kryesore të Toskanës që ka vuajtur gjatë pandemisë është vera, pasi hotelet, restorantet dhe dyqanet e verës në të gjithë botën u detyruan të mbyllen.

Shitjet e verës italiane kanë rënë me 4% këtë vit sipas një studimi nga shoqata e fermerëve, Coldiretti, hera e parë që shitjet kanë rënë në 30 vjet.

Sipas Coldiretti, eksportet e verës italiane sollën 6.4 miliardë € në 2019. Eksportet e verës pritet të ulen me 5% krahasuar me vitin e kaluar.

Ndërkohë në qendër të Sienës turistët mund të shihen duke u kthyer në qytet dhe duke pritur në radhë për monumentet e tij të famshme.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago