Categories: Uncategorized

Jepet a larmi në ciklon i fortë do prek gjitë Europën edhe vendin tonë: Ja çfarë parashikohet të ndodhë të hënën

Një ciklon shumë i fuqi shëm dhe ma siv godi ti mbrëmë shumë pjesë të Evropës perëndimore me erëra ura gan ike deri në 180km/h. Qendra ciklonike arriti në Le Mans të Francës rajon në bregdetin perëndimore të Francës.

Cikloni me dimensione të mëdha ka god itur një territor të gjerë të Evropës perëndimore, jugperëndimore dhe veriperëndimore duke sjellur rrebeshe të fu qishme shiu me vetëtima, bubullimë dhe breshër, erëra uraganike dhe reshje të den dura bore në disa rajone kodrinore-malore.

Erërat uraganike me fuqi mbi 100km/h kanë god itur brigjet e Atlantikut në Francë dhe Britaninë e Madhe, ndërsa cikloni me dimensione dhe përmasa të mëdha ka përfshirë edhe shumë pjesë të Spanjës, Portugalisë, shtetet e Beneluksit e deri në Evropën qendrore dhe Gadishullin Ballkanik ku gjatë ditës së sotme priten erëra uraganike dhe rrebeshe të fuqishme shiu me vetëtima, bubullimë dhe breshër në disa pjesë të Kroacisë dhe Sllovenisë, pastaj Bosnjës dhe Hercegovinës e nesër deri në Mal të Zi dhe skajin verior të Shqipërisë.

Mbetjet e ciklonit do të ndikojnë edhe në Kosovë duke filluar nga e hëna dhe e marta kur priten fillimisht rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë dhe pastaj të martën ulje të temperaturave dhe reshje të herëpashershme lokale shiu.

Në veri dhe veriperëndim të Shqipërisë priten reshje dhe rrebeshe intensive, megjithatë reshjet më të fuqishme të cilat pritet të shkaktojnë përmb ytje dhe probleme priten në Mal të Zi.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

2 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

2 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

2 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

2 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

2 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago