Categories: Uncategorized

Jepet paralajmërimi nga meterologët: Do formohet një ciklon i fuqishëm që do të ndikojë edhe në Shqipëri

Pothuajse një muaj jemi nën ndikimin e masave të fuq ishme ajrore anticiklonike të cilat kanë kushtëzuar mot të qëndrueshëm dhe mjaft të nxehtë, por siç duket ndryshimi i kushteve të motit po duket në horizont.

Masat ajrore mjaft jo-stabile nga Atlantiku po depërtojnë në drejtim të Evropës dhe disa nga to do të fillojnë të depërtojnë edhe në drejtim të rajonit tonë nga Evropa perëndimore, megjithatë temperaturat nuk do të pësojnë ndonjë ndryshim të madh.

Në viset bregdetare do të kemi ulje të temperaturave për shkak të reshjeve dhe rrebeshe të shiut me vetëtima dhe bubullimë, por prapëseprapë do të ketë intervale kohore me diell dhe nxehtësi kalimtare. Gjatë kësaj jave viset bregdetare do të kenë reshje më të shpeshta shiu, kurse në viset kontinentale reshje do të jenë më të pakta.

Sipas ecurive aktuale sinoptike për fundjavë në Italinë Veriore pritet të formohet një ciklon i fuqishëm i cili do të depërtojë edhe tek ne duke kushtëzuar reshje të dendura shiu dhe rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë. Krejt në fund të javës temperaturat pritet të shënojnë ulje të ndjeshme.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago