Categories: Uncategorized

Ka 8 muaj pa punë, këngëtarja shqiptare e dëshpëruar: Nuk kam lekë, çfarë të bëj të dal të shes bukë tani unë?

Janë me qindra artistë, të cilëve u është ndërprerë aktiviteti prej tetë muajsh. Por më shumë këtë po e vuajnë ata artistë, të cilët siguronin më pak të ardhura.

Fatkeqësisht në vendin tonë janë të shumtë artistët, që po vuajnë papunësinë dhe fenomenin e të bra ktisurit, apo lënies jashtë vëmendjes, gjatë pandemisë.

Ata thonë se jo të gjithë këndojnë nëpër koncerte dhe dasma dhe kanë rezervuar shumë të mëdha parash, për të përballuar pauzën, sikurse tregu muzikor nuk funksionon dhe nuk ka as lidhje me artin, të cilin shteti duhet ta kishte rregulluar me kohë.

Një ndër këngëtaret e fundit që ngriti shqetësimin ishte Xheisara. Ajo tha se pauza prej tetë muajsh tashmë e ka dëm tuar rëndë ekonomikisht atë dhe shumë artistë të tjerë.

Xheisara u shpreh se nuk ka mundësi të paguajë taksat, ndërsa shtoi se e ka po aq të vështirë të ndryshojë profesion.
“Është t urp, dje në televizor dhe nesër të shesë bukë 100 lekë, 200 lekë”, – tha këngëtarja.

Më tej ajo shtoi:

“Unë paguaj taksa, mua shteti më merr një herë në muaj në telefon dhe thotë paguaj taksat. Ndërkohë që unë s’kam lekë”.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

3 days ago