Baret dhe kafenetë në Bruksel do të detyrohen të mbyllen për një muaj nga e enjtja, tha qeveria rajonale të mërkurën pasi kryeqyteti belg arriti Parisin me infeksione COVID-19 për banorë.

Belgium passes 70,000 COVID-19 cases

Brukseli është i dyti pas Madridit midis 27 kryeqyteteve të Bashkimit Evropian, thanë autoritetet shëndetësore belge të mërkurën, me 502 raste koronavirus për 100,000 banorë gjatë dy javëve të fundit.

Autoritetet do të vendosin në një takim tjetër të premten nëse dhe si t’i mbajnë shkollat ​​dhe universitetet të hapura.

Qeveria belge shtr ëngoi masat kombëtare të martën, duke përfshirë mbylljen e bareve në orën 23:00 dhe kufizimin e grupeve shoqërore në jo më shumë se katër persona të ftuar brenda një shtëpie, të ulur në një tavolinë të vetme kafeneje ose të mbledhur jashtë.

COVID-19 cases rise in Belgium

/RDA News

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here