Koronavirusi/ Brataj jep lajmin e mirë për gjithë shqiptarët: Po ulet…

0
20

This post has already been read 16 times!

Shefi i Ur gjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka dhënë një lajm të mirë, se koronavirusi është më pak i rr ezik shëm se në fillim. Po sipas tij, ka rënë vde kshm ëria dhe është rritur numri i pacientëve të shëruar.

Shefi i Urgjencave Kombëtare, Skënder Brataj, apel të fortë për shqiptarët, pas rritjes së rasteve të të prekurve me Covid-19 – RTSH-Radio Televizioni Shqiptar

I ftuar në emisionin “Repolitix”, Brataj tha se rritja e numrit të të infektuarve do të vijojë, dhe se këto janë sinjale pas hapjes së shkollave.

“Siç e shikojmë është pak më ndryshe nga shifrat e tjera. Është një rritje e lehtë. E rëndësishme janë shifrat e të shëruarve. Rritja e lehtë tregon që epidemia do të ketë rritje në vazhdim.

Pozitiv është fakti se humbjet e jetëve nuk po rriten, në raport me rritjen e numrit të të infektuarve dhe të shtruarve në spital. Nga 3.1 që ka qenë vd eks hmër ia më parë, tani ka shkuar në 2.77 që është një nga më të mirat në Europë.

Tani po shkojmë drejt temperaturave të mbyllura. COVID është më pak i r rezi kshëm se sa në fillim, ka një kohëzgjatje më të shkurtër në ditë. Temperatura shfaqet në mënyrë më të lehtë që shkon deri në 37”, tha Brataj.

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here