Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2020 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 6 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Shkodër, Mat, 1 rast në Mirditë, Berat. Në 24 orët e fundit janë shëruar 94 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128,826 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 57 pacientë nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar nga Korça, 66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (24 Maj 2021)

Raste të reja ditore 6

Të shëruar në 24 orë 94

Të shtruar në spitale 57

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 2020

Testime totale 700,270

Raste pozitive 132,215

Raste të shëruara 128,826

Raste Aktive 944

Humbje jete 2,445

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 505

Korçë 108

Shkodër 85

Vlorë 53

Elbasan 42

Berat 39

Lezhë 32

Gjirokastër 34

Fier 20

Kukës 13

Durrës 10

Dibër 3

 

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here