Kryeministri grek i tregon të gjitha prapaskenat: Unë i zgjata dorën Erdoganit, ai nuk ma dha por vazhdoi të…

0
25

This post has already been read 14 times!

Në fjalën e mbajtur në sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis theksoi nevojën që shtetet të bëjnë më shumë së bashku për të gjetur s hkaqet kryesore të migr imit, var fërisë, pasig urisë ekonomike, shfr ytëzimit, dh unës dhe luf tës.

Kryeministri grek bën deklaratën e fortë në Kuvend: Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon, Dendias vizitë në Tiranë – FaxWeb

Ndërkohë ai përmendi edhe sfidën më të madhe gjeopolitike me Turqinë, ndërsa tha se vitin e shkuar i kishte zgjatur dorën e miqësisë presidentit turk, por ky i fundit ka vijuar me pro vokimet.

Mitsotakis u shpreh:

Sf ida tjetër e madhe gjeopolitike me të cilën përballemi ka të bëjë me Turqinë. Në Asamblenë e Përgjithshme vitin e kaluar, unë shpreha qëllimin tim për t’i zgjatur një dorë miqësie dhe bashkëpunimi presidentit Erdogan.

Unë madje fola për gatishmërinë time që Greqia të veprojë si një urë që do të ndihmojë Turqinë të arrijë Evropën.

Kryeministri grek uron Kurtin: Greqia mbështetje aspiratave të popullit të Kosovës - ATSH -

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here