LAJM I FUNDIT/ Arti në zi, shuhet legjenda e muzikës

Këngëtari i njohur grek Tolis Voskopulos është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 81-vjeçare, duke humbur betejën me disa probleme shëbdetësore që po e mundonin prej disa kohësh.

Kush ishte Tolis legjendar/ Ai lindi më 26 korrik 1936 në Pire (Kokkinia). Ai ishte fëmija i dymbëdhjetë i familjes Voskopulos (kishte 11 motra). Voskopulos bëri debutimin e tij në teatër në moshën 18 vjeç, me regji të Thanos Traga, në 1963, dhe bëri debutimin e tij në film. Ai hyri në diskografi me këngën ‘Hap pas hapi’ nga kompozitori i paharruar Lykourgos Markeas.

Krijimi i tij në pentagram erdhi me Agoninë në vitin e rëndësishëm 1968 (përbërja e George Zambeta) e cila për një kohë shumë të shkurtër tejkaloi 300,000 shitje, një numër i pakapshëm për atë kohë. Këngëtari pati një sërë bashkëpunimesh mbresëlënëse, duke interpretuar këngë nga Giorgos Zambetas, Mimi Plessas, Akis Panos, Thanasis Polykandriotis, Marios Tokas, Giannis Parios, Giorgos Katsaros, Costas Virvos, Phoebus dhe shumë të tjerë.

Bashkëpunimi i tij me Stratos Dionysiou hyri në histori. Këngë të suksesshme si “Dy zemra”, “Hëna është mbi mua”, “Por unë e dua një”, “Dhe ti do të largohesh”, “Thika dhemb ëmbël”, “Burrat nuk flasin shumë”, “Shëndet të mirë për të e saj “”, “Vëllezërit e mi, endacakë, zogj”, “Të papërsëritshëm”, “Para se të humbet ëndrra jonë”, “Rryma e Dallëndysheve”, “Ciganët për hatrin tuaj”, “Pleshtat në veshët e mi”, “Dashuria më detyrohet një jetë dashurie” dhe sa të tjerë, të gjithë ishin të preferuar, madje edhe nga ata që nuk e donin Voskopulos.

Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *