LAJM I FUNDIT/ Erdhi virusi i rrezikshëm në Shqipëri? Reagon urgjent ISHP –

ISHP ka reaguar menjehere pas lajmit se dy rastet e para me Delta jane regjistruar ne Gjirokaster.

“Nuk është identifikuar varianti Delta në Shqipëri”.

“Instituti i Shëndetit Publik informon se deri tani në Shqipëri nuk është identifikuar asnjë rast i variantit Delta.
Pavarësisht numrit të lartë të testimeve, nuk kemi sinjale për prezencën e këtoj varianti në vendin tonë. Instituti i Shëndetit Publik po monitoron me kujdes situatën e epidemisë së Covid19 në vend dhe për çdo rast të dyshuar, do të bashkëpunojë me institucionet e referencës, gjë e cila është pjesë e praktikës së punës së këtij institucioni.”
Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *