Lajm i mrekullueshëm! Le të tunden flamujt shqiptarë dhe të këndohet Himni dhe e gjithë bota ta dëgjoj! Ndodh ajo shqiptarët kanë pritur prej shekujsh

0
35

Qeveria malazeze ka dhënë pëlqimin e saj rreth përdorimit të flamujve, himneve dhe ditëve të festave kombëtare të komuniteteve, duke mirutuar ligjin për simbolet kombëtare.

Shpaloset flamuri gjigant kuq e zi, në bulevardin Dëshmorët e Kombit -  Ngjarjet e Ditës

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi ka vendosur të përdorë flamurin kombëtar shqiptar si simbolin e tyre në Mal të Zi.

Si stemë do të përdoret shqiponja e zezë dykrenare mbi të cilën është përkrenarja e heroit kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut si dhe himni “Rreth flamurit të përbashkuar”.

Gjithashtu është raportuar se 28 Nëntori, Dita e Flamurit Kombëtar është caktuar si Dita e Festës Kombëtare të Shqiptarëve në Malin e Zi.

O Flamur gjak, o flamur shkabë, o vënd e vatr' o nën' e babë"

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here