Një lajm i trishtë ka hidhëruar sot të gjithë fansat e këngëtares së njohur Anita Lane. Kjo e fundit ka ndërruar jetë në moshën 61-vjeçare.

Anita Lane lindi në Melburn dhe ndoqi shkollën e artit, ndërsa filloi të dilte me Cave në vitet 1970. Dyshja më vonë u zhvendosën në Evropë së bashku dhe nisën bashkëpunimet, fillimisht për bendin e Cave, “Birthday Party” ku Lane shkroi një këngë për albumin e tyre debutues në 1981, “Prayers on Fire”. Lane dhe Cave vazhduan të punojnë së bashku për këngët në albumin e dytë të “Birthday Party”, dhe ajo u bashkua me grupin e tij të ardhshëm, “Bad Seeds”.

Ajo vazhdoi të shkruante tekste të këngëve të njohura, “Stranger Than Kindness” dhe “From Her to Eternity”. Ylli australian gjithashtu bëri duet me Cave në “Death Is Not The End”, një version kopertinash i Bob Dylan marrë nga albumi 1996 “Murder Ballads”.

Anita ka qenë po ashtu protagoniste edhe në disa filma të njohur si: “Berlin Noë”, “Ëings of Desire” dhe “The Road God Knoës Ëhere”.

 


Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here