Luljeta Bozo: Komunizmi ka pasur te mirat e veta, nuk pendohem, e them serish

0
267

Policia ka arrestuar ditën e sotme dy të rinj pasi vr.anë me th.ikë më 18 maj 2020 në Selanik 43-vjeçarin Spartak Dervishi. Në njoftimin e policisë thuhet se në pr.anga ka rënë Orgel Xhambazi dhe Medi Ganolli të cilët vra.në më th.ika pas një she.rri të çastit Dervishin. Dy shqiptarët në bashkëpunim me Romarjo Tahirin, të arrestuar më herët nga policia greke, vra.në me thi.kë në Selanik të Greqisë, Dervishin. Për këtë ngjarje është arrestuar më herët në Greqi, Romarjo Tahiri. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë ka caktuar ndaj tyre masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën pen.ale “Vra.sja me dashje” kryer në bashkëpunim.

Njoftimi i plotë i Policisë:

Vijon puna hetimore nga strukturat e Policisë së Shtetit, për zbardhjen e ngjarjeve kriminale kundër personit. Finalizohet pas një hetimi disamujor, operacioni policor i koduar “Radaneci 2021”. Dokumentohet me prova ligjore autorësia edhe e dy bashkëpuntorëve të tjerë të ngjarjes së ndodhur 1 vit më parë në Selanik, Greqi, ku mbeti i vrarë një 43-vjeçar nga Korça. Për këtë ngjarje është arrestuar më parë nga autoritetet policore greke, shtetasi R. T. Operacioni i kryer nga strukturat policore të DVP Korçë, me mbështetjen e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë.

Vihen në pranga 2 nga autorët e dyshuar të ngjarjes. Strukturat policore në DVP Korçë, me mbështetjen e strukturave hetimore të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë Korçë, në vijim të hetimeve disamujore të kryera për dokumentimin me prova ligjore të ngjarjes së ndodhur më datë 18.05.2020, në Selanik, Greqi, ku pas një konflikti të çastit mbeti i vrarë 43-vjeçari S. D., nga Korça, finalizuan operacionin policor të koduar “Radaneci 2021”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasve O. Xh., 24 vjeç dhe M. G., 32 vjeç, banues në Korçë (të dy të dënuar më parë për vjedhje).

Këta shtetas, në bashkëpunim mes tyre, pas një konflikti të çastit, kanë vrarë me mjet të mprehtë (thikë), në Selanik, shtetasin S. D. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë ka caktuar ndaj tyre masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Vrasja me dashje” kryer në bashkëpunim. Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë, për veprime të mëtejshme.

Ndërkohë kujtojmë se 43-vjeçari është sulmuar në momentin që po shkonte për në punë dhe është qëlluaar disa herë me thikë nga katër shqiptarë të cilët e kapën në befasi. Fatale për Spartak Dervishin ka qenë goditja që ka marrë në zemër, duke gjetur vdekjen e menjëhershme. 43-vjeçari nga Korça ishte babai i dy fëmijëve dhe djali i vetëm i familjes Dervishi. Ai jetonte prej vitesh si emigrant në Greqi. Edhe më herët Dervishi ka qenë objekt i një sulmi me thikë, ku ka mbetur i plagosur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here