Mbyllet numërimi, kush mori më shumë vota nominale në bashkinë e Korçës
Bashkia e Korçës ka mbyllur numërimin për kandidatët për deputet në parlament, pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Të dhënat e fundit tregojnë se kryesuesi i listës për partinë fituese të zgjedhjeve është Niko Peleshi me 9860, i ndjekur nga Eni Zake me 1946 vota dhe Olta Xhacka me 1179 vota.

Ndërkohë në radhët e demokratëve, më i votuari nga Korçarët është Ervin Salianji me 4929 vota, pas tij renditet Andrea Mano me 4678 dhe Edmond Spaho me 1690 vota ka kaluar i treti.

Në qarkun e Korçës PS ka fituar 6 mandate ndërsa PD 5 mandate, ndërkohë më të votuarit deri më tani në radhët e kandidatëve janë:

PD-5 mandate

Ervin Salianji 4929 vota

Andrea Mano 4678 vota

Edmond Spaho 1690 vota

Sorina Koti 1278 vota

Bledjon Nallbati 935 vota

Alfred Gega 891 vota

PS-6 mandate

Niko Peleshi 9860 vota

Enslemvera Zake 1946 vota

Ilirian Pendavinji 899 vota

Olta Xhaçka 1179 vota

Arian Jaupllari 1603 vota

Besa Spaho 427.

.
Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *