Më në fund lajm i mirë për gjithë shqiptarët, ulet numri i pacientëve me koronavirus: Shqiptarë po shërohen

0
20

This post has already been read 15 times!

Në pitalin Infektiv ka një numër prej 2-3 raste urgjencash në ditë ndërsa daljet nga spitali më shumë se 2-3 raste në ditë.

Studimi kinez zbulon simptomat e para të koronavirusit – A2 CNN

Kurse te “Shefqet Ndroqi” ka një numër më të madh urgjencash. Në këtë spital 90 pacientë janë të shtruar, kurse 9 në terapi intensive.

“Në sanatorium janë 9 në terapi intensive, 4 në intubim, në të gjithë spitalin rreth 90 të shtruar. Në fillim të gushtit kanë qenë 210 të shtruar. Në Spitalin Infektiv numri i shtrimeve është më i vogël.
Në spitalin e Sanatoriumit ka 2 urgjenca gjatë ditës së sotëm, dje ka pasur 9 urgjenca, 2 paradite dhe 7 pasdite.

Për një javë në sanatorium nuk ka pasur shtrime të moshave të reja. Ditën e djeshme ka pasur një 40-vjeçar me komplikacione shëndetësore. Nuk ka prekje në formë të rënduar të personave në moshë të re.

90% e rasteve të diagnostikuara me COVID sipas mjekëve ekspertë marrin trajtim në shtëpi. Rastet e paraqitura në Sanatorium kanë qenë të formës së rënduar shëndetësore. Në sanatorium ngrenë alarmin se vazhdon kurimi në shtëpi dhe kur pacienti është në formë të rënduar dhe mos oksigjenimi i duhur sjell rëndim të gjendjes dhe fatalitet”, raportoi Skëndaj.

Filtri i parë për COVID-19, çadra në QSUT për kontrollin e urgjencave të  tjera – A2 CNN

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here