Moti i keq fshikullon Italinë, situatë kritike në shumë qytete

0
184

This post has already been read 176 times!

Moti i keq ka fshikulluar veriun e Italisë.

Situata në Piemonto është më kritikja, ku rezultojnë dhe dy të zhdukur.

Dëmtime serioze janë shkaktuar dhe në Limone Piemonte nga përmbytja e përroit Vermegnano.

Venecia ka ngritur digat e Mose për herë të parë për të përballuar vërshimin e ujit.

Zona më e prekur nga shirat ishte Ligurian West, në veçanti Ventimiglia.

Ndërsa në zonën e Bergamos shpejtësia e erës ka arritur deri në 100 km gjithashtu ka dhe rrëshqitje dheu.

Era karakterizoi klimën e të gjithë provincës gjatë gjithë natës së së premtes: mbi njëqind milimetra shi ranë në Bergamo Orobie.

Për shkak të motit të keq, rruga provinciale 24 në Foppacalda, në zonën komunale të Val Brembilla, u mbyll për shkak të një rrëshqitje toke.

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here