Ndërron jetë Emiri i Kuvajtit, emërohet pasuesi i tij

0
24

This post has already been read 20 times!

Në korrik, Sheikh Sabah u dërgua në Shtetet e Bashkuara për trajtim mjekësor pas operacionit për shkaqe të paspecifikuara në Kuvajt atë muaj.

Ai kishte drejtuar shtetin arab të Gjirit të pasur me naftë që nga viti 2006 dhe kishte mbikëqyrur politikën e tij të jashtme për më shumë se 50 vjet.

Ai u quajt “dekani i diplomacisë arabe” për përpjekjet e tij për të rivendosur marrëdhëniet me shtetet që mbështetën Irakun gjatë Luftës së Gjirit 1990-1991, kur Kuvajti u pushtua nga forcat irakiane.

Emiri gjithashtu shpesh ka vepruar si një ndërmjetës në mosmarrëveshjet rajonale, duke përfshirë ngërçin e vazhdueshëm diplomatik midis Arabisë Saudite, aleatëve të saj dhe Katarit.

Kuvajti në mënyrë të ngjashme u përmbajt nga ndërhyrja në luftën civile në Siri, në vend të kësaj priti disa konferenca donatorësh për ndihmë humanitare.

“Sot kemi humbur një vëlla të madh dhe një udhëheqës të mençur dhe të dashur … i cili nuk kurseu asnjë përpjekje për unitetin arab,” shkroi mbreti i Jordanisë, Abdullah II, në Twitter në arabisht.

Princi i Kurorës së Abu Dhabit Shejh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, sundimtari de facto i Emirateve të Bashkuara Arabe, shkroi në Twitter : “Sheik Sabah mishëroi mençurinë, tolerancën dhe paqen dhe ai ishte një pionier i madh i bashkëpunimit në Gji.”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres e quajti emirin “një simbol të jashtëzakonshëm të mençurisë dhe bujarisë, një lajmëtar i paqes, një ndërtues urash“.

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here