Plane për fundjavën? Kujdes pasi nesër ndryshojnë kushtet e motit…

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar sot të dhenat për motin ditën e nesërme, e premte 28 maj 2021.

Vihet re një ndryshim i temperaturave krahasuar me ditët e fundit në vendin tonë, ku ka mbizotëruar moti me diell dhe temperatura të larta. Problematike situtata do të jetë në veri të vendit, ku moti do të karakterizohet nga temperatura të ulëta dhe reshje shiu.

Në qendër dhe jug të vendit do të ketë vranësira të herëpashershme dhe mot të paqendrueshëm.

Përshëndetje nga SH.M.U!

Për ditën e nesërme vendi ynë do të nidkohet nga masa ajrore relativisht të paqëndrueshme dhe të lagështa me origjinë perëndimore.

Moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura më tepër të theksuara në zonën e veriut. Në zonën e qendrës dhe atë të jugut mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash.

Në veri vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formë shtrëngatash. Në periudha afatshkurtra shtrëngatat do të shoqërohen me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Era do të fryjë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/s dhe në mesditë përgjatë bregdetit sërish fiton shpejtësinë deri 12-15m/s, shoqëruar me valëzim të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 10°C deri në 23°C

zonat e ulëta 11°C deri në 26°C

zonat bregdetare 12°C deri në 25°C

Share:

Author: rda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *