Presidenti i Francës Macron telefonon me urgjencë Erdoganin: Ne europianët jemi për dialog ju lutem mos vazhdoni të…

0
36

This post has already been read 15 times!

Presidenti francez Emmanuel Macron u shpreh sot se ai e respekton Turqinë dhe është i gatshëm për dialog, duke shtuar, megjithatë, se Ankaraja duhet të respektojë të drejtat sovrane të Evropës, si dhe të drejtën ndërkombëtare, referuar përplasjeve me Greqinë.

Presidents Macron and Erdogan: Navigating or Generating a European Crisis?  - Second Line of Defense

“Ne evropianët jemi gati për dialog, por jo me koston e f rikësimit, jo me koston e mbijetesës së më të f ortit, me respekt për të drejtën ndërkombëtare, bashkëpunim dhe respekt midis të aleatëve“, tha Macron në fjalimin në Asamblenë e Përgjithshme të OKB. “Këto parime janë të panegociueshme” tha ai.

Macron zhvilloi edhe një bisedë telefonike sot me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan. Presidenca turke tha në një deklaratë se Erdogan diskutoi me Macron si marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjen e Mesdheut Lindor.

Erdogan Warns France's Macron Not to 'Mess with Turkey' - Sada El balad

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here