Categories: Uncategorized

Qytetarit i vjen sms e dyshimtë nga banka, policia në alarm


SPANJE

Një qytetari në Pieria arritën që t’i tërhiqnin shumën prej 18,530 euro nga llogaria e tij bankare.

Viktima mori një mesazh me tekst në telefonin e tij celular, i cili u shfaq si dërgues i një banke, i cili supozohej se e informonte atë se karta e tij e debitit ishte çaktivizuar dhe duhej të riaktivizohej.

Mashtrim me SMS

Sipas autorit të krimit për “të aktivizuar” kartën, ai duhej të klikonte një link, që shfaqej në mesazh dhe e çoi atë në një faqen e internetit të bankës, duke i kërkuar që të fuste emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tij bankare (e-banking ).

Kështu, ata arritën të merrnin të dhënat e mësipërme dhe të kishin akses të plotë në llogarinë e tij bankare, ku brenda një periudhe të shkurtër kohore ata bënë 4 transferta në një llogari bankare, në vlerë prej 18,530 euro.

Çfarë të bëni nëse merrni një mesazh të tillë

Me rastin e incidentit të mësipërm, Policia u bën thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe në rast se marrin një njoftim të ngjashëm qoftë me mesazh (sms) ose me email (email), për të fshirë mesazhin dhe në asnjë rast të “shtypin” linkun.

Theksohet se bankat kurrë nuk dërgojnë mesazhe me tekst (sms) në celular ose e-mail të klientëve të tyre, duke u kërkuar atyre të vendosin emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë së tyre bankare.

Informoni miqtë dhe të afërmit në mënyrë që ata të mos bien viktimë e mashtruesve./ Panorama/

The post Qytetarit i vjen sms e dyshimtë nga banka, policia në alarm appeared first on Roba Da Albanesi.

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

11 hours ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

12 hours ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

12 hours ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

12 hours ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

12 hours ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

24 hours ago