Categories: Uncategorized

Rà në peshë pas lindjes, Arbana Osmani tregon ‘sékretin’ (FOTO)


Kanë kaluar 10 ditë që kur Arbana Osmanin dhe Eduart Grishaj u bënë prindër të një djali që e pagézuan me emrin Diell.

Moderatorja nuk është kursyer me postimin e momenteve të ëmbla dhe dhuratave që ka màrrë gjatë kësaj periudhe, teksa 6 ditë pasi u bë nënë për herë të dytë Arbana postoi edhe fotot e para në Instagram.  Ajo u shfàq me një fustan në zi e trëndafil në dorë, teksa vëmendjen e mòrën linjat trupore.

E natyrisht, ajo është pyetur menjëherë nga ndjékëset e saj për sékretin që ka ndjékur për tu rikthýer në super formë, të cilin ajo na e zbùloi sot.

Në fakt nuk bëhet fjalë vetëm për një çelës sékret, por për përkùshtim dhe regjím të rregullt ushqimor si gjatë ashtu edhe pas shtatzënisë. Ja çfarë shkruan Arbana Osmani:

“Gjatë shtatzënisë kam ngrénë shëndetshëm (shumë perime, fibra, pak ëmbëlsira dhe shumë ujë).

Të gjitha ëmbëlsirat e gatuara gjatë karantinës i kanë ngrénë kryesisht familjarët e mi.

Doktori im shumë i rréptë në lídhje me shtímin e peshës më këshilloi të mos shtòja më shumë se 8-10 kg dhe kam ngrénë shpesh dhe nga pak.

Sot, 10 ditë pas lindjes, jam 3 kg më shumë seç isha para shtatzënisë. (tjetër muhabet pastaj që edhe para shtatzënisë isha nja 3 kg më shumë seç duhet të jem normalisht).

Para një jave fillova një regjim ushqimor me 1800 cal në ditë që përfshín shumë fibra, proteína, pak karbohídrate pothuajse 0 ëmbëlsira, fruta, perime, asnjë pije me gaz etj.

Çdo ditë pi minimumi dy nga këto, por ndonjëherë edhe më shumë. Së pari sepse kam shumë etje nga gjídhénia dhe së dyti sepse sipas librave që kam lexuara konsumimi i ujit rrit sasinë e qumështit.

Absòlutisht asnjë aktivitet fizik përveç dy fëmijëve që duan vëmendjen time.

Sa i takon deprésionít por partum, kam qene aq e lumtur pas te dyja lindjeve te te dy djemve sa qàja nga lumturia.

Qàj shumë kollaj natyrisht edhe për gjera të tjera (kur merzítem, kur lòdhem tmérrésisht shumë, qàj me fëmijët nga kampi sirian, me reklama të bukura, me filma që sjan as pëlr të qàrë, por e konsideroj si një gjë normale te kësaj periudhe, me të cilën edhe vete qesh ndonjëherë kur Edi me ve ne loje:) Nuk e di si do ia bëj kur te filloje emisioni.

Gjithsesi nëse ju po përjetoni merzí te stérzgjàtur, ànkth, dépresíon dhe mos dëshire për të vazhduar këshíllohuni patjetër me një psíkolog dhe kërkoni ndihme sa me shpejt

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

4 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

4 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

4 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

4 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

4 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago