Categories: Uncategorized

Rëndohet situata në Tiranë, tejmbushen spitalet COVID


Sistemi shëndetësor duket se po kalon në kolaps për shkak të mbingarkesës me pacientë të infektuar me koronavirus.

Burimet thanë për Syri.net se të dy spitalet Covid janë tejmbushur me pacientë.

Spitali Infektiv është mbushur që mbrëmë në darkë, kurse që urgjencat po dërgohen te Sanatoriumi.

Ndërkohë edhe kapaciteti i këtij spitali është sot në maksimum.

Ende nuk dihet nëse do të hapet spitali Covid3.

Janë thuajse 40 urgjenca çdo ditë, autoambulanca që i drejtohen spitalit me pacientë të infektuar të cilët kanë nevojë për trajtim mjekësor të specializuar.

“Aktualisht në Spitalin Infektiv dhe ‘Shefqet Ndroqi’ po trajtohen 260 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar”, deklaroi MSH një ditë më parë.

Burimet thonë se dita e hënë do jetë katastrofike për dy spitalet Covid, nisur nga ky ritëm shtrimesh.

Source: Syri.net

The post Rëndohet situata në Tiranë, tejmbushen spitalet COVID appeared first on Mega News.

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

4 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

4 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

4 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

4 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

4 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago