S’ka të ndalur virusi, 2 qytetarë humbin jetën, ja sa raste u regjistruan

0
31

This post has already been read 16 times!

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri, janë regjistruar dy të vdekur dhe 106 raste të reja me COVID-19.  Kanë humbur jetën dy persona nga Tirana, një 66 vjeçar dhe 73 vjeçar me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ndërkohë 137 qytetarë rezultojnë të shëruar,  duke e çuar në 7534 numrin e personave që e kanë mundur COVID-19 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 182 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët vetëm 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë kryer 832 testime dhe janë konfirmuar 106 të prekur në këto zona:

31 të prekur  në Tiranë, 12 në Durrës, 10 në Shkodër, 6 raste në Korçë, Kukës, Lushnje, 5 raste në Dibër, 4 raste në Fier, Kavajë, 3 raste në Kurbin, Elbasan, 2 raste në Devoll, Lezhë, Vlorë, 1  rast në Krujë, Rrogozhinë, Mat, Gjirokastër, Përmet, Divjakë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Klos, Patos.

COVID-19 – Statistika (27 Shtator 2020)

Testime totale                   85.554

Raste pozitive                    13259

Raste të shëruara             7534

Raste Aktive                        5348

Humbje jete 377

(Qarku Tiranë 179, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 26, Fier 20, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         2637

Durrës         587

Shkodër      386

Elbasan       309

Lezhë           298

Fier               250

Korçë             240

Vlorë              200

Kukës             154

Berat              108

Dibër                104

Gjirokastër      75

/RDA News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here