Skënder Brataj jep lajmin e keq/ Rastet me Covid-19 do të rriten shumë pas prillit: Hapni sytë se…

0
11


Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj është shprehur mbrëmjen e djeshme se shifrat e infektimeve pritet të rriten pas 25 prillit.

Sipas tij problematike do të jenë zonat e thella, ku kujdesi është më i pakët, ndërsa shtoi se rritja e shifrave do të jetë për shkak të fushatës elektorale dhe grumbullimeve të qytetarëve.

“Kujdesi është më i pakët në zonat e thella, ku ka më pak kontroll. Është fiziologjike që do të ndodhë, pas prillit do të kemi një rritje të numrave të infektuar dhe të sëmurëve, për arsye të fushatës, të grumbullimit të njerëzve. Edhe shkuarja e vetë kandidatëve për deputetë në zonat e thella, ku janë të detyruar të shkojnë, është një r re zik, se kon trolli është më i vogël. Në Gjirokastër sh pë rtheu virusi, se u b ll okuan njerëzit në kufi. Është shumë e qartë që edhe grumbullimi i njerëzve tani do ta japë rezultatin”, tha Brataj.

Ndërkohë zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli u shpreh se shifrat e ditëve të fundit janë shpresëdhënëse, por ende numrat nuk janë të kënaqshëm.

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here