Categories: Uncategorized

(Video) Një mrekulli do ndodh në qiell i mbani sytë andej, ja kur do bashkohet hëna me diellin: Nuk keni parë më parë…

Spektakël në qiell që prej 2-tetorit. Një dukuri mjaft e mrekullueshme dhe e magjishme pritet të ndodhë në hapësirë.

Marsi dhe hëna do të “takohen”, gjë e cila ka filluar që pasditen e së premtes. Ndërkohë Toka po përgatitet të kalojë midis Marsit dhe diellit, duke i afruar planetët. Personat që jetojnë në Amerikën e Jugut do të shohin Hënën dhe Marsin shumë afër tyre. Planeti i Kuq po bën afrimin më të afërt me Tokën dhe kur rruzulli hënor të rritet, të dy do të duken se takohen me njëri-tjetrin në qiell.

Të dy do të shfaqen në lindje, por më pas lëvizin drejt perëndimit dhe rreth orës 2 të mëngjesit, “çifti” do të godasë pikat e tyre më të larta në qiellin jugor. Marsi dhe Toka vijnë afër njëri-tjetrit rreth çdo dy vjet.

Tetori është plot me mrekulli kozmike, yjet do të ndriçojnë qiellin gjatë një shiu meteorësh Orionid. Këta meteorë vinë nëpër qiell çdo tetor, duke filluar nga data 2 deri më 7 nëntor, por piku pritet në mëngjesin e 21 tetorit. Astronomët vërejnë se meteorët mund të lëvizin 148,000 milje në orë në atmosferë, por lënë gjurmë gazi në qiell që zgjasin për disa sekonda.

/RDA News

rdadmin

Recent Posts

Surprizë/ Almeda Abazi dhe Tolgahan do të bëhen prindër për herë të dytë

Almeda Abazi është komentuar gjithmonë për thjeshtësinë e saj, jo vetëm në mediat shqiptare, por…

3 days ago

“Ndërsa shtrëngoja fëmijën tim të parë, humba të dytin”/ Meghan Markle zbulon çfarë i ndodhi në korrik

Dukesha e Sussex, Meghan Markle ka zbuluar se ka humbur një foshnjë në muajin korrik.…

3 days ago

Humbi dy vëllezërit nga Covid-19, pedagogu: Nuk prisnim që kolla t’i merrte jetën, u bllokua informacioni!

Afrim Osmani është pedagogu shqiptar, i cili humbi brenda pak orësh dy vëllezërit e tij.…

3 days ago

“Oj lavire, kam me…”/ Djali i deputetit shqiptar që kërcënonte të dashurën e të atit, merr postin e rëndësishëm

Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, i cili është emëruar Konsull i Përgjithshëm në…

3 days ago

I prekur nga Covid-19, trajneri i Kukësit dërgohet me urgjencë në Turqi

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega është dërguar me urgjencë në Turqi për kurim të specializuar…

3 days ago

Nuk ndalet koronavirusi, humb jetën një tjetër mjek

DIBER Një tjetër mjek nuk ka mundur ta fitojë betejën me COVID-19. Ka ndërruar jetë…

4 days ago